Leni Stern

Daugiau apie Leni ir kitas
žymias gitaristes:

Leni Stern
Emily Remler
Deborah Coleman
Jennifer Batten
Melissa Etheridge
Bonnie Raitt
Joan Jett
Deana Carter
Anita Cochran
Meredith Brooks
Ani DiFranco…

Klasikinė gitara:

Lynn Harting-Ware
Sharon Wayne
Sharon Isbin...
Nenoriu būt baisi kaltintoja ar agitatorė, bet po velnių, mergos ko užsisėdėjot?! Nejaugi taip jau neįmanoma praretinti mūsų vyriškąją Lietuvos muzikos sceną?? Taip iš tikro nelengva. Bet tik įsivaizduok: tu, gitara ir muzika… Be abejo… tavo geri kūrybiniai (ir ne tik) ketinimai gali likti ir nelabai suprasti ar įvertinti. Pavyzdžiui: „bobai namie sėdėt, o ne į muziką lįst”. Bet daryk tai tiesiog dėl savęs ir dėl kitų, kurioms gali tapti puikia paskata.
Ir nemanyk, kad čia kažką išsigalvoju. Oi ne… Visur tiek Amerikoj, tiek Europoj tikrai yra gerų muzikančių puikiai grojančių gitara. Jos nuostabiai valdo šį instrumentą, yra geros kompozitorės ir šiaip visai nemažai muzikoje nuveikę mergičkos. Leni Stern, Emily Remler, Deborah Coleman ir daug kitų.
Mūsų provincijoj egzotika pamatyti moterį su gitara, kuri ne gana to, kad savo žiniomis nenusileidžia vyrams, bet kai kuriose srityse juos dar ir apdeda.
Leni Stern gimė Miunchene, Vokietijoj. Jos pažintis su muzika prasidėjo nuo fortepijono, o vienuolikos pradėjo brazdinti gitarą. Septyniolikos ji sukūrė savo grupę. 1977 m. Leni išvažiuoja į Berklee muzikos koledžą studijuoti režisūros, bet ten ji galutinai susižavi gitara. 1983 m. ji suformuoja savo grupę su būgnininku P.Motion ir gitaristu B.Frisell'iu. 1985 m. L.Stern išleido pirmąjį savo įrašą „Clairvoyant” („Aiškiaregys”). Albume „Separate Cages” („Atskiri narveliai”) įrašytame su gitaristu W.Krantz, ji atskleidė savo vokalinius sugebėjimus. Albumas „Black Guitar” („Juoda Gitara”) pirmasis jos pilnai vokalinis projektas. T.Drozdowski „Boston Phoenix” rašė: „Leni išvystė vieną įdomiausių pop muzikos kūrimo ir džiazo jutimo susijungimų, nuo Joni Mitchell laikų… Ji turi balsą, kuris savo vokišku akcentu primena Marlene Dietrich, o frazuotė perimta iš Billy Holiday”.
1997 m. Leni įsteigia savo leidybinę firmą, kurioje įrašinėjo ne tik savo albumus, bet leido ir kitų gabių džiazo atlikėjų muziką.
Leni vyras yra garsus džiazo atlikėjas Mike Stern. Jie - viena tų porų sugebėjusių likti kartu muzikos pasaulyje. Tačiau jie labai retai groja kartu. Mike žavisi savo žmona, jos talentu ir kompoziciniais sugebėjimais.
1989 m. Leni buvo diagnozuotas krūties vėžys. Tuo metu ji sparčiai kopė muzikinės karjeros laiptais. Būtent tada ją pradėjo pripažinti muzikantai bei kritikai. Jie žavėjosi jos savitu kompoziciniu stiliumi, darniu rafinuotu lyriškumu, bei subtiliu ritminiu judėjimu. Pripažinimas paskatino ją kovoti su liga. „Aš buvau išsigandusi, kad liga sunaikins mano gyvenimą” - sako ji. „Kai tik galėjau, aš iš visų jėgų bandžiau grįžti į normalų gyvenimą. Išėjus iš ligoninės, iš karto grįžau prie gitaros. Norėjau įrodyti sau, kad galiu tai padaryti, nors dar ir negalėjau pakelti skaudančios rankos”. Leni išleido dviejų dalių albumą skirtą vėžiu sergantiems žmonėms. Šiame albume ji pirmą kartą atskleidė slide gitaros ypatumus. „Aš dievinu slaido skambesį - jis toks klampus ir emocionalus. Skambinant be skirsnių, atsiveria visai naujas garsų pasaulis. Jūs galėtumėte tvirtinti, kad kai gitara skirsniuota, ji tampa artima fortepijonui. Bet kada jūs skambinate slaidu, ji tampa labiau artima styginiams arba valtornų šeimynai. Ji turi vokalinių savybių, ką aš labai vertinu.”
Per visą savo karjerą Leni visada veikė kartu su ugningais gitaristais ir pasaulinio lygio muzikantais. Tai ir B.Frisell, W.Krantz, L.Willis, D.Sanborn ir dar daug kitų. „Aš visada kviečiu muzikantus, kurie geresni už mane. Michael Brecker kartą buvo man pasakęs, kad tai geriausias būdas mokytis”, - sako ji.
Dabar Leni gyvena Niujorke, vadovauja savo grupei, groja su D.Tronzo ir daug keliauja tyrinėdama kitų kultūrų melodijas ir ritmus.


Eglė Vakarinaitė

 


Atgal į „Prieš plauką”