Menas=Žudymas. Žudymas=Menas
 

Jau ir šiaip niekuomet negalėjau pasakyti, ką nors gero apie tokią landynę, kaip ŠMC, taip pat kaip ir Užupis, kupiną apsišaukėlių „menininkų", kur menu ne tik, kad nė iš tolo nekvepia, bet kaip tik atvirkščiai - kiekvienas neišsilavinęs ar kažkokiu būdu sugebėjęs baigti vieną iš pasaulio dailės ar menų akademijų, ar tuometinį Dailės institutą, o greičiausiai eilinę dailės mokyklą kur nors Konarskio gatvėje Vilniuje (nors ŠMC demonstruojamiems menams net ir toks išsilavinimas nereikalingas), gali pademonstruoti savo bukumą, jei ne parodų salėje, tai bent jau klaikiai nykioje ŠMC kavinėje, kurią tikrieji menininkai jau ne vieni metai aplenkia, bet po šito http://www.vmvt.lt tikrai nesugalvočiau, kaip „įjungti" savo fantaziją, kad įžvelgčiau ten ką nors, ką galėčiau susieti su žodžiu „menas". Ir, kas baisiausia, jog tokių „menininkų" nestinga mūsų Vilniaus Dailės Akademijoje, Klaipėdos ar Šiaulių universitetuose ir Kaune, tokių „performansų" organizatoriai, kaip Linas Liandzbergis dar gi dėsto ir Vilniaus Pedagoginiame Universitete. Dar įdomiau yra tai, kad viso to ateina pasižiūrėti minia tokių pačių, jei ne dar didesnių bukagalvių, po to liaupsinančių tokius „menininkus".

Nelabai tikėjau, kad taip bus, tačiau vis dėl to „DELFI" atsirado daugybė žmonių, kurie labai konkrečiai išreiškė savo nuomonę apie tai, kas, visa laimė, neįvyko. Kad ir šitas: <...>šiuolaikiniame mene nebereikia talento, meninių gabumų, profesinės meistrystės. Visi yra menininkai, tik ne visi tai žino, anot šūkio ant ŠMC sienos. Todėl į šį vadinama meną nueina negabūs, nesirealizavę savo profesijoje žmonės, kaip taisyklė turintys ryškių psichikos problemų. Pagal statistiką pasaulyje vyksta tyli psichikos ligų pandemija, apie kurią nenorima kalbėti garsiai. ŠMC su savo veikla prisideda prie šios pandemijos plitimo, ligą pateikia kaip siektiną ir pelningą dalyką. Butent todėl Kuizino veikla yra nusikalstama. Jis griauna visuomenę iš vidaus. Konservatoriai, taip besirūpinantys grėsmėmis tautai iš Rytų pusės, pražiopso čia vykstančia savigriova. Ir dar finansuoja ŠMC, prisiminkit konservų skirtus milijonus ŠMC remontui, neva NATO proga. <...> arba <...> Ši dainelė bus apie me-e-e-ną. Taip dainavo ėriukas, nešamas skersti. Betgi tas Evaldas Jansas - idėjinis impotentas!! Tikrąjį performansą jau parodė per kriminalines žinias. Ten irgi toks nerišliai vapantis menininkas šunį pro langą išmetė. Šuo efektingai tėškėsi į šaligatvį ir nusibaigė žaidusių vaikų akivaizdoje. Taigi, greičiau ieškok kontakto su bendraminčiu ir sėkmingu jums projektų, Evaldai!! Galėsit rengti performansus, mėtydami gyvūnus nuo Europos dangoraižio. Viešai karti. Giljotinuoti. Nutrenkti elektra. Nes tavo supratimas apie meną toks, kaip Dr.Mengelės apie mediciną.

Ir dar. Kultūros reiškiniu galime vadinti bet kurį reiškinį (net ir girto myžimą patvory), bet viešas sadistinių polinkių demonstravimas yra NE MENAS.<...>, na, o šis tai mane labiausiai sužavėjo <...> tai šis festivalis Katino ir Liandzbergiuko? Taigi, taigi, kai esi niekam tikęs tapytojas, gali pabandyti būti performeriu. Juk performansu gali būti bet kas, tik tai turi būti atliekama institucijoje, čia svarbiausia yra institucija, kuri bet kokį veiksmą, pvz., šikimą, malkų skaldymą ar skerdienos gaminimą "pašventina" į menus. <...>.

Jūs tik pagalvokite - juk ir mes galėtume surengti dar šaunesnę akciją ar performansą ar dar kaip nors dabar madingai vartojamu žodžiu pavadintą renginį. Imame Evaldą Jansą, Džiugą Katiną ir Liną Liandzbergį ir ketvirčiuojame. Arba lėtai sodiname ant įkaitinto kuolo, prieš tai ištepus derva, išvoliojus plunksnose ir valandą kitą pavežiojus centrinėmis miesto gatvėmis. Performansas vadintųsi „Susiliekime su viduramžiais". Manau, kad „menininkai" su mielu noru sudalyvautų šiuolaikinio „meno" akcijoje ir net padėtų jai pasiruošti. Jau pasigirdo kalbos, neva, niekas nieko nesiruošė skersti, jog tai tebuvo bandymas atkreipti dėmesį į socialines problemas, jog viskas buvo surežisuota ir t.t. Gal ir taip. O gal ir ne. Dabar niekas nieko neįrodys. Nesiruošiu aklai rėkti, jog skerdynės tikrai būtų įvykę, jei ne pareigūnai, tačiau originalumu ši „akcija“ toli gražu nepasižymi. Tokio pobūdžio renginių jau tiek yra įvykę pasaulyje, kad vargu ar pavyktų juos suskaičiuoti. Beje, ypatingo talento tam nereikia. Kai pagalvoju, kokie „performansai“ kasdien vyksta mano tualete, tai net kvapą užgniaužia. O juk niekas jų nefilmuoja...

Kur kas meniškiau ir originaliau man atrodė kažkada mano matytos arklio išmatos, su į jas įsmeigtu indišku smilkalu. Koks dvasingumas, pagalvojau žiūrėdamas...

Man buvo pasakyta: „Tu taip apie meną nerašyk!“. Bet kaip gali vidutinybės vadintis menininkais?! Tada Šiuolaikinio Meno Centras turėtų būti pervadintas į Menininkų Mėgėjų Centrą. Ir viskas atsistotų į savo vietas.

Tad pagalvokime dar geriau - ar nereikėtų iš naujo pervertinti šiandieninio meno suvokimo, kad neišsigimtume galutinai ir sugebėtume atskirti tai, kas yra tikra nuo beverčių šiukšlių, kad menas teisėtai galėtų vadintis menu ir, kas svarbiausia, kad garbieji metrai, tokie kaip Rodenas, Da Vinčis, Renuaras, Gogenas, Donatelas, Van Gogas, Mikelandželas, Ticianas, Velaskesas, El Grekas, Goja, Van Eikas bei ištisa daugybė kitų, kurie grindė visus pamatus, iš kurių mokėsi kartų kartos, galėtų ramiai ilsėtis Anapilyje, netrikdomi žemo lygio nemokšų erezijų.

 

Jonas Kariniauskas

2006 10 03

 


Atgal į „Prieš plauką”