Dėmesio! Cirkas atvažiuoja!
 

Kadangi artėja dar viena ŽAS-ų metamorfozė – negaliu vėl neatkreipti muzikuojančios tautos dėmesio į būsimą klounadą. Taip kad pasiruoškime.

Aš vis galvojau – iš kur jie ištraukė dainą „Mandarinai“? Negi patys sukūrė? Ir buvau šventai įsitikinęs, kad tai yra jų „brandaus“ kūrybinio laikotarpio „iškentėtas šedevras“. Ir manęs tai nestebino (ar jie gali ką nors nustebinti savo pateiktu muzikiniu produktu?) Bet neseniai perskaičiau, kad šią dainą jiems sukūrė Raigardas Tautkus iš N.E.O. Perskaičiau ir nuliūdau. Pasirodo dainą vaikams ir paaugliams sukūrė kompozitorius iš „padarytos“ grupės. Supraskite mane teisingai, neturiu galvoje nešvankybių, o tik faktą, kad grupė atsirado kaip „Pilypas iš kanapių“ ir jau „labai populiari“. O gaila dėl to, kad negaliu kūrybinių nuopelnų priskirti ŽAS-ams. Bet galiu nusistebėti jų pasirinkimu. Aš pateisinu kompozitorių Raigardą, kuris yra taip apsikrovęs užsakymais, kad nemiega naktimis, kuria ir kuria, o po to geria vaistus ir „įkūnija geriausias „Rondo“ tradicijas“, kaip gražiai pasakė jo tėtis A. Tautkus. Bet man tada iškyla klausimas – o kodėl „skandalistai“ pasirinko būtent šią dainą? Gal todėl, kad ją linksmai dainuojant labai kontrastiškai žiūrisi prieš TV kameras rodomi „fuck“-ai? Įsivaizduojat, kaip „cool“ atrodo, kai trylikamečių pamėgtą dainelę pagardini iškeltu viduriniuoju pirštu. O gal jau visos geresnės dainos buvo išgraibytos? Įsivaizduoju, kaip ateina ŽAS-ai pas kompozitorių Raigardą ir sako: duok (parduok) gerą dainą. O jis jiems sako: mano visos dainos yra geros. Imkit kurią norit. Ir vaikinai paima „Mandarinus“. Tada klausimas – ko jie pyksta ant kompozitoriaus, kad jis sukūrė, kaip jie patys sako „blogiausią ŽAS dainą“? Ne jis kaltas. Čia esmė yra kitame. Juos jau ima nervinti net tai, ką jie patys pasirenka. Akivaizdūs užsitęsusios ligos požymiai. Iš viso jiems siūlomo kompozitorinio mėšlo, jie sugeba išsirinkti kūrinį, kuris neatitinka nieko, kas liptų prie jų. Jie net nesugeba pasirinkt dainos. Geras, a ne? Man galite oponuoti, kad „Mandarinai“ buvo kasinis CD, nuėjęs daugiatūkstantiniu tiražu. O kas pirko? Pirko linksmų dainelių klausytojai - vaikučiai-pabiručiai. O kas ją įdainavo – seni „bezdylos“. Kryptis finansiškai pasiteisino. Tai ko putotis? Vyrai, turit savo klausytoją ir varykit vagą su savo pigiais išsišokimais iki Eurovizijos. Vaikai nubalsuos. Ot tai būtų vaizdzelis – europinė transliacija, milijonai prie televizorių, o per ekraną – Tru Sabakos nuogas užpakalis. Po tokių „sudainavimų“ butų galima „garbingai“ nueiti į užtarnautą poilsį su žodžiais: padariau viską, ką mokėjau.

Bet ne. Jie taip paprastai gyventi negali. Pasirodo, kaip sakė popso karalius A.Mamontovas, juos „popsas užkniso juodai“. Ir jei tikėt laikraščiais, o lietuviai jais tiki visada, ŽAS-ai rengia mums staigmeną – vyrai grįžta prie to, nuo ko ir pradėjo – prie metalo. Vau, o čia tai persivertimas. Chameleonas galėtų pavydėti. Tinginiai ir fonogramščikai nori kurti ir groti gyvai. Man dar neteko girdėti, kad popsistai po daugelio karjeros metų pradėtų „pjaustyti“ metalą. Randu tik du pateisinimus: pirma, ieškant variantų kaip dar į save atkreipti dėmesį (jie tai tikriausiai vadina „kūrybiniais ieškojimais“) jiems „stogai visai nuvažiavo“, antra – juos tikrai užgraužė sąžinė. Linkstu prie antro. Ir nuoširdžiai jų gailiuosi. Gal jiems tikrai gėda dėl šio popsinio periodo? Gal vyrai tikrai vieną dieną susėdo prie stalo, išgėrė tris butelius arielkos, pasibėdavojo dėl kūrybinio klimakso, iškėlė tris „fuck“-us į viršų ir pasakė: viskas, būsim mes ne popsistai, būsim mes metalistai. Gražu. Pagirtina. Turi, vyrai, kūrybinę sąžinę. Tokiu atveju mums visiems reikia už juos laikyti špygas. Nors sako špygą laikysi, špyga ir gausis. O kada pas juos ji nesigavo. Ji yra kaip neatskiriamas jų palydovas, tik suamerikonintas į vidurinįjį pirštą. Taip kad dėmesio – ŽAS-ų metalinis cirkas atvažiuoja. Čia daug kas galės pasireikšti: kompozitorius Raigardas iškeps gerą dainą apie metalinius apelsinus, Tru Sabaka su Choru galės lengvai „fonograminti“ gitaromis (kas ten supras, ar jie groja gyvai, ar numirę), o apie tekstą iš vis nekalbu. Bus galima pasirinkti „Motor Head“ variantą – užlaužei gerklę į viršų ir gargaliuoji. Net tekstų pirkti nereikės.

Taip kad, užimkit vietas, ponai, užimkit. Uždanga kyla, bus linksma.

Emilis Ragis

2006 02 20

 


Atgal į „Prieš plauką”