Stick *

Stick'as - tai unikalus styginis instrumentas. Savo prigimtimi Stick'as artimas šiuolaikinei gitarai. Išskirtiniai bruožai: platus diapazonas (virš 3 oktavų viename skirsnyje), savita grojimo technika. Standartinis Stick'as turi 10 stygų (5 melodinės, 5 bosinės). Grojama „tepingu” abejomis rankomis (tapping - ang. Styga skamba pirštu ją trenkus į skersinį dalmenį). Šitaip vienas asmuo gali groti pilnas daugiabalses aranžuotes. Šį grojimo metodą ir instrumentą 1960-jų pabaigoje sukūrė Emmett'as Chapman'as, iki tol dešimt metų skambinęs gitara.

E.Chapman'as apie Stick'ą: „Man reikėjo tokio instrumento, kurio stygų ir skirsnių erdvė būtų žymiai platesnė, tam, kad užtektų vietos pilnai atsiskleisti naujai grojimo technikai. Stick'as, kaip gitaros ir boso šeimos narys, išsiskiria savita „fortepijonine” rankų technika. Pirštai, lyg grotų būgnais, išgauna aštrius stakatinius ritmus. Styga skamba ilgiau negu gitaros, nors garsas išimtinai perkusinis. Bosinės stygos skamba stipriai ir ryškiai. Žodžiu, šiame instrumente deri keturių pagrindinių instrumentų (gitaros, fortepijono, boso ir būgnų) grojimo technikos.”

Ar tai gitara?

E.Chapman'as šį instrumentą pavadino „Lazda” (the stick - angl.), greičiau dėl jo paprastumo ir vertikalaus silueto. Tačiau tai anaiptol neužgožia Stick'o gitariškų savybių. Kaip ir gitara, jis turi stygas, skersinius dalmenys, du garso ėmiklius. Išvaizda minimalistiška. E.Chapman'o žodžiais, The Stick - tai pirmiausia unikali muzika ir grojimas, o instrumentas tik įrankis. Šiomis dienomis „stikistus” galima jau skaičiuoti tūkstančiais, kaip Amerikoje, taip ir Europoje.

Techniniai duomenys: 10-String Standard Stick Tuning

MELODY

1st D above middle C
2nd A down a 4th
3rd E down a 4th
4th B down a4th
5th F# down a 4th

BASS

6th C below low bass E
7th G up a 5th
8th D up a 5th
9th A up a 5th
10th E up a 5th (unison with 3rd string)

Plačiau apie gitaras rasite puslapyje: http://www.stick.com.

* angl. Pagalys, Lazda

« atgal